Przegląd stomatologiczny

Przegląd stomatologiczny to czynność pozwalająca dentyście sprawdzić stan uzębienia pacjenta i jeśli zachodzi taka potrzeba zaplanować leczenie zębów. Przegląd stomatologiczny wykonuje się w państwowych placówkach zdrowia, ale również w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Kiedy zrobić przegląd stomatologiczny?

Zastanawiacie się kiedy zrobić przegląd stomatologiczny? Niestety nie ma jednego optymalnego terminu na pierwszy przegląd zębów. Wielu stomatologów zaleca swoim pacjentom pierwszą wizytę w prywatnym gabinecie stomatologiczny zaraz po tym jak dziecku zaczynają rosnąć zęby, jednak w takich przypadkach taka wizyta oparta jest na konsultacji, niż na przeglądaniu zębów. Pierwszy prawdziwy przegląd w przypadku dziecka można zrobić kiedy maluch ma już wszystkie zęby mleczne. W miarę upływu lat każdy człowiek powinien regularnie raz w roku przechodzić przegląd stomatologiczny, aby dentysta mógł ocenić stan jego uzębienia.

stomatolog łęczna

Na czym polega przegląd stomatologiczny

Przegląd stomatologiczny to nic innego jak sprawdzenie kondycji wszystkich zębów w jamie ustnej pacjenta. Sprowadza się to do tego, że dentysta sprawdza wszystkie zęby w dolnej i górnej szczęce od jedynki, aż do ósemki i w przypadku zagrożeń atakujących dany ząb zaznacza je na specjalnym diagramie, dodając opis odnoszący się do zagrożenia jakim przykładowo może być próchnica. Takie działanie pozwala właściwie ocenić stan uzębienia pacjenta i zaplanować leczenie zębów wymagających interwencji stomatologa. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek siedząc na fotelu w prywatnym gabinecie stomatologicznym musimy pamiętać o codziennym myciu zębów i unikaniu produktów zawierających duże ilości cukru, które mają negatywny wpływ na nasze uzębienie.

zobacz również: