Ile zębów ma człowiek? Ciekawostki stomatologiczne

Wielu pacjentów bardzo często zadaje dentyście pytanie ile zębów ma człowiek? Już na wstępie musimy dokonać pewnego podziału na dzieci i dorosłych, ponieważ ilość zębów w jamie ustnej zmienia się w zależności od wieku, w którym aktualnie jesteśmy.

Dorosły człowiek posiadający pełne uzębienie powinien mieć łącznie 32 zęby. 16 w żuchwie i 16 w szczęce, które następnie dzielą się na 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Każdy rodzaj zęba jest odpowiedzialny za inne funkcje. Siekacze służą do odgryzania pokarmu. Podobną role spełniają kły, które gryzą i rozdrabniają pokarm. Zęby przedtrzonowe są odpowiedzialne za dalsze rozdrabianie spożywanego pokarmu. Trzonowce oprócz tego, że rozdrabniają pokarm to dodatkowo go miażdżą.

Ile zębów ma dziecko?

Zdecydowanie inaczej przedstawia się liczba zębów u dzieci. Posiadające pełne uzębienie dziecko ma w swojej buzi 20 zębów mlecznych, które tak jak u osoby dorosłej dzielą się pomiędzy szczękę i żuchwę. W skład mleczaków wchodzi 8 siekaczy, 4 kły i 8 zębów trzonowych. U dzieci nie występują zęby przedtrzonowe, a ich podział na funkcję jest taki sam jak w przypadku osób dorosłych.

Mam nadzieję, że teraz już zapamiętacie ile zębów ma człowiek i dlaczego musicie o nie dbać w czym pomogą wam regularne wizyty u pani stomatolog Łęczna.